KONCERT FINAŁOWY

Koncert współfinansowany przez Gminę Kamień Pomorski

Wykonawcy:

Józef Serafin organy

Orkiestra Kameralna z Prenzlau

Marzena Michałowska sopran

Aiko Ogata skrzypce

Jakub Rabizoskrzypce

Dawid Głogowskitrąbka

Eugeniusz Kusdyrygent

W programie:

Johann Sebastian Bach
(1685–1750)
Fantazja i fuga g-moll BWV 542
wyk. J. Serafin
Antonio Vivaldi
(1678–1741)
Concerto grosso a-moll na dwoje skrzypiec i smyczki op. 3 nr 8 RV 522:
  • Allegro
  • Larghetto e spiritoso
  • Allegro
wyk. A. Ogata
A. Łukaszkiewicz
Orkiestra
E. Kus
Georg Friedrich Händel
(1685–1759)
Aria Let the Bright Seraphim z oratorium Samson HWV 57
wyk. M. Michałowska
D. Głogowski
Orkiestra
E. Kus
César Franck
(1822–1890)
Chorał h-moll nr 2 FWV 39
wyk. J. Serafin
Jehan Alain 
(1911–1940)
Litanie JA 119
wyk. J. Serafin
Georg Friedrich Händel
(1685–1759)
Aria Da tempeste il legno infranto z opery Giulio Cesare, HWU 17
wyk. M. Michałowska
D. Głogowski
Orkiestra
E. Kus
Henry Purcell
(1659–1695)
Sonata na trąbkę D-dur Z 850:
  • Allegro
  • Adagio
  • Allegro
D. Głogowski
Orkiestra
E. Kus
Johann Sebastian Bach
(1685–1750)
Kantata Jauchzet Gott in allen Landen BWV 51 (fragm.):
  • Sei Lob und Preis mit Ehren
  • Alleluja
wyk. M. Michałowska
D. Głogowski
Orkiestra
E. Kus

Noty biograficzne:

Józef SerafinJózef Serafin ukończył z odznaczeniem studia w PWSM w Krakowie, w klasie organów prof. B. Rutkowskiego i prof. J. Jargonia, oraz w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, w klasie prof. A. Heillera. Jest laureatem pierwszych nagród m.in. na ogólnopolskim konkursie organowym w Warszawie (1967) i międzynarodowym konkursie organowym w Norymberdze (1972). Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Pełni funkcję kierownika artystycznego międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku oraz międzynarodowego festiwalu młodych organistów "Juniores Priores" w Sejnach. Był jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (m.in. Praga, Norymberga, Paryż-Chartres, Moguncja, Gdańsk). Profesor klas organów UMiFC w Warszawie (od roku 2018 profesor honorowy tej uczelni) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. w 2016 roku otrzymał od papieża Franciszka medal Pro Ecclesia et Pontifice.

Marzena MichałowskaMarzena Michałowska jest adiunktem w Instytucie Wokalistyki Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonaliła u R. Karczykowskiego, H. Łazarskiej i J. Rappé. Koncertuje w Polsce i za granicą, współpracując z wybitnymi dyrygentami (Ł. Borowiczem, Ch. Hogwoodem, S. MacLeodem, M. Pijarowskim, J. Salwarowskim, S. Stuligroszem, M. Toporowskim) oraz ze słynnymi orkiestrami (Concerto Köln, Czech Virtuosi, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Capellą Cracoviensis oraz Arte Dei Suonatori). Jest laureatką wielu nagród (np. w Dusznikach-Zdroju, Warszawie czy Vrable na Słowacji). W dorobku fonograficznym ma 23 albumy płytowe; w 2019 płyta 17TH Century Sacred Music in Wroclaw otrzymała nagrodę International Classical Music Awards.

Dawid GłogowskiDawid Głogowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu – filii w Szczecinie (2010), Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie trąbki prof. I. Cecocho (2013) oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie trąbki naturalnej dra T. Ślusarczyka (2017). Ponadto jest absolwentem  Akademii Realizacji Dźwięku w Warszawie (2016). W l. 2010–2013 był pierwszym trębaczem-solistą Opery Wrocławskiej. Od 2014 jest trębaczem Orkiestry Wojskowej w Szczecinie, a od 2018 muzykiem-solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Od 2015 prowadzi działalność pedagogiczną w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. prof. M. Jasińskiego w Szczecinie oraz współtworzy Szczecin Brass Quintet udzielając się jako kameralista. W 2020 nagrał swoją debiutancką płytę Oblicza.

Orkiestra Kameralna z PrenzlauOrkiestra Kameralna z Prenzlau wywodzi się z założonej w 1954 Państwowej Orkiestry Powiatowej. Siedzibą istniejącego obecnie zespołu kameralnego jest Prenzlau. Działalność orkiestry charakteryzuje przede wszystkim jej uniwersalność: oprócz regularnych koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i występów kameralnych w Prenzlau zespół występuje często w Niemczech i za granicą, mając na swym koncie koncerty na terenie Danii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych oraz w Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce oraz we Włoszech. Znaczącym tournée zespołu były występy w marcu 2012 w Szwajcarii. Orkiestra brała udział w nagraniach płytowych z muzyką J.S. Bacha, G.F. Händla, J.K. Vaňhala, W.A. Mozarta.

Eugeniusz KusEugeniusz Kus ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz na uczelniach w Hadze, Rotterdamie i Wiedniu. W l. 1969–2005 kierował Chórem Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadził Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Występował w całej Europie, Chinach, Brazylii i USA. Wielokrotnie bywał jurorem międzynarodowych konkursów chóralnych, śpiewu solowego i kompozytorskich (m.in. w Chinach, Korei Płd., Niemczech, Polsce, Włoszech). W l. 1974–2007 był dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie oraz dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury konkursu chóralnego w Gorizii (Włochy). Jako profesor sztuk muzycznych wykładał w Akademii Sztuki w Szczecinie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz dwukrotnie Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Fotorelacja:

There are no images in the gallery.

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Sponsorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Patronat honorowy i medialny

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Organizatorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Dofinansowania

logo mkidnlogo nimit 1050 510

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

pomorze zachodnie

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego

Kontakt

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

ul. Wolińska 9,
72-400 Kamień Pomorski
telefony kontaktowe: 91 382 05 41, 606 437 322, 502 430 913
e-mail: festiwalkamien@wp.pl, tmzk.kamien@wp.pl

Wsparcie

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal,
mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Bank Spółdzielczy w Wolinie

48 9393 0000 0017 0064 2000 0010

plakat fundusz celowy