Koncert organizowany we współpracy z Operą na Zamku w Szczecinie

Wykonawcy:

Martin Schmedingorgany/Niemcy

Chór i orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie

Małgorzata Bornowskadyrygent

W programie:

Nicolaus Bruhns
(1665-1697)
Preludium G-dur
wyk. M. Schmeding
Pablo Bruna
(1611-1679)
Tiento de 2. tono sobra de Letania de la Virgen
wyk. M. Schmeding
Johann Sebastian Bach
(1685-1750)
Koncert a-moll (wg A. Vivaldiego) BWV 593:
  • Allegro
  • Largo
  • Allegro
wyk. M. Schmeding
Jehan Alain 
(1911-1940)
Litanie JA 119
wyk. M. Schmeding
August Gottfried Ritter 
(1811-1885)
II Sonata e-moll op. 19
wyk. M. Schmeding
Ola Gjeilo
(1978)
Sunrise Mass:
  • The Spheres
  • Sunrise
  • The City
  • Identity and the Ground
wyk. Chór
Orkiestra
M. Bornowska

Noty biograficzne:

Martin Schmeding studiował na wyższych uczelniach muzycznych Hanoweru i Amsterdamu muzykę kościelną, teorię muzyki, dyrygenturę oraz grę na flecie prostym, klawesynie i organach. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych (m.in. Berlin, Brugia, Lublana, Lüneburg, Magdeburg, Norymberga). Dokonał licznych nagrań płytowych (m.in. wszystkie dzieła organowe J. Brahmsa, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego i M. Regera). Koncertuje w Europie, Azji i obu Amerykach. Prowadzi kursy mistrzowskie, jest jurorem konkursów międzynarodowych, działa jako dyrygent i kompozytor. Od 2015 jest profesorem w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku. W 2017 zdobył tytuł „Profesora Roku” niemieckich uczelni wyższych.

Orkiestra Opery na Zamku w Szczecinie od 1956 jest związana ze szczecińską sceną muzyczną. W repertuarze ma wiele pozycji operowych, operetkowych, baletowych i musicalowych, wykonując repertuar od baroku i klasycyzmu aż po dzieła współczesne. Zespół występuje też z koncertami muzyki symfonicznej i oratoryjnej, szczególnie podczas takich wydarzeń artystycznych jak Wielki Turniej Tenorów, koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza…”, odbywający się w naturalnej scenerii Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Orkiestra wielokrotnie odbywała tournées zagraniczne ze spektaklami operowymi i operetkowymi w Austrii, Belgii, Hiszpanii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech i Szwajcarii.

Chór Opery na Zamku w Szczecinie swoją działalność rozpoczął wraz z powstaniem pierwszej polskiej sceny operowej w Szczecinie. Występuje przede wszystkim w przedstawieniach operowych i operetkowych. Zespół realizuje własną działalność koncertową, wykonując zarówno utwory wokalno-instrumentalne, jak i a cappella. Wielokrotnie występował w szczecińskich kościołach oraz w ramach festiwali organowych w Kamieniu Pomorskim i Koszalinie. Ma na swoim koncie również nagrania dzieł S. Moniuszki Paria, Flis i Verbum nobile (które otrzymało w 2013 nagrodę International Classical Music Awards w kategorii opera).

Małgorzata Bornowska ukończyła Wydział Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, a także Podyplomowe Studia Chórmistrzostwa oraz Emisji Głosu w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od 2005 jest chórmistrzem w Operze na Zamku w Szczecinie, od 2013 również dyrygentem. Od 2013 pracuje jako wykładowca na Wydziale Edukacji Muzycznej w Akademii Sztuki w Szczecinie (od 2019 jako profesor AS). Sprawowała kierownictwo muzyczne m.in. nad spektaklami: Farfurka królowej Bony, O krasnoludkach i sierotce Marysi oraz nad widowiskiem Dla Niepodległej. Od 2017 prowadzi Chór Amatorski przy Operze na Zamku.

Fotorelacja:

There are no images in the gallery.

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Sponsorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Patronat honorowy i medialny

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Organizatorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Dofinansowania

logo mkidnlogo nimit 1050 510

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

pomorze zachodnie

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego

Kontakt

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

ul. Wolińska 9,
72-400 Kamień Pomorski
telefony kontaktowe: 91 382 05 41, 606 437 322, 502 430 913
e-mail: festiwalkamien@wp.pl, tmzk.kamien@wp.pl

Wsparcie

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal,
mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Bank Spółdzielczy w Wolinie

48 9393 0000 0017 0064 2000 0010