KONCERT INAUGURACYJNY

dla upamiętnienia 750. rocznicy nadania praw miejskich Kamieniowi Pomorskiemu oraz 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu

Wykonawcy:

Maciej Wotaorgany

Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie

Katarzyna Dondalskasopran

Alicja Kondziołasopran

Zespół instrumentalny w składzie:

 • Karolina Stańczykfortepian
 • Jakub Lebiodaorgany
 • Dariusz Jagiełło, Stanisław Jabłońskiinstrumenty perkusyjne
 • Sandra Kasperekharfa
 • Piotr Wybraniecklarnet
 • Mateusz Krupski, Mateusz Feledynpuzony

Sylwia Fabiańczyk-Makuchdyrygent

W programie:

Johann Sebastian Bach
(1685-1750)
Toccata i fuga d-moll BMV 565
wyk. Maciej Wota
Dariusz Przybylski
(1984)
Stone toccata – utwór dedykowany jubileuszowi 60-lecia festiwalu kamieńskiego (prawykonanie)
wyk. Maciej Wota
Wolfgang Amadeusz Mozart
(1756-1791)
Fantazja f-moll KV 608
wyk. Maciej Wota
Miłosz Bembinow
(1978)
Ave Maris Stella
wyk. Chór
Jacek Sykulski
(1964)
Mater Ecclesiae-Regina Pacis:
 1. Regina Pacis, ora pro nobis
 2. Ave, augustissima Regina Pacis
 3. Memorare, o piissima Virgo Maria
 4. Noli, Mater Verbi
wyk. K. Dondalska
A. Kondzioła
Chór
Zespół instrumentalny
S. Fabiańczyk-Makuch

Noty biograficzne:

Maciej WotaMaciej Wota jest absolwentem Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. J. Sterczyńskiego oraz klas organów prof. J. Malanowicza i prof. A. Chorosińskiego. Od 2018 pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu rodzimej uczelni. Uczestniczył w pianistycznych kursach mistrzowskich i jest laureatem wielu konkursów pianistycznych w kraju i za granicą (Antonin, Budapeszt, Bydgoszcz). Występował z recitalami na festiwalach muzycznych w Polsce i za granicą (Europa, Ameryka Północna, Australia).

Maciej Wota i Dariusz Przybylski Dariusz Przybylski w 2008 ukończył Uniwersytet Muzyczny F. Chopina w klasie kompozycji prof. M. Błażewicza i w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Studiował także w Kolonii, Karlsruhe i Frankfurcie nad Menem. Był m.in. stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Centrum Kultury, DAAD. Jest laureatem międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów kompozytorskich. Komponował na zamówienie m. in. Deutsche Oper Berlin, Warszawskiej Opery Kameralnej, Narodowego Forum Muzyki. W 2016 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Wykłada kompozycję na macierzystej uczelni w Warszawie; prowadził wykłady gościnne w Europie, Azji i Ameryce Płn.

Katarzyna DondalskaKatarzyna Dondalska studiowała na uczelniach muzycznych Gdańska i Würzburga (m.in. pod kierunkiem H. Mickiewiczówny), uzyskując dyplom instrumentalny (skrzypce) oraz wokalny z wyróżnieniem w klasie mistrzowskiej. Jest finalistką i laureatką międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. w Luksemburgu, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Śpiewała w teatrach operowych i salach koncertowych całego świata (Europa, Azja, obie Ameryki). Brała udział w nagraniu 16 płyt w wydawnictwie Acte Préalable. Za wybitne osiągnięcia artystyczne w kraju i na świecie samorządy Olsztyna i województwa warmińsko-mazurskiego przyznały jej nagrodę „Ikony Warmii i Mazur 2018”, a w 2022 otrzymała Nobla Zachodniopomorskiego. W 2021 otrzymała z rąk Prezydenta Polski tytuł Profesora Sztuk Muzycznych. Wykłada na Akademii Sztuki w Szczecinie oraz gościnnie na uniwersytecie w Ostrawie (Czechy).

Chór Politechniki Morskiej w SzczecinieChór Politechniki Morskiej w Szczecinie (dawniej Chór Akademii Morskiej) istnieje na scenie muzycznej 21 lat. Zespół wziął udział w setkach koncertów i odbył kilkadziesiąt międzynarodowych tournées, występując w całej Europie, a także w Azji i obu Amerykach, zdobywając 86 nagród festiwalowych (w tym 14 Grand Prix i 52 złote medale). Chór dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich (np. M. Bembinowa, M. Jasińskiego, J. Stalmierskiego, J. Sykulskiego), był zapraszany do współpracy z artystami polskimi i zagranicznymi (m.in. A. Bocellim, K. Dębskim, J.K. Pawluśkiewiczem, K. Pendereckim, A. Piasecznym, St. Soyką, Z. Wodeckim). Chór ma na swoim koncie 11 płyt CD oraz 18 teledysków. W 2019 został odznaczony honorowym tytułem „Ambasador Szczecina”, a w 2021 certyfikatem marki "Zrobione w Szczecinie".

Jacek SykulskiJacek Sykulski to kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Pasja do muzyki w dużym stopniu determinuje jego życie osobiste i zawodowe, a jego kompozycje i aranżacje chóralne, wykonywane przez znane zespoły i artystów, są bardzo cenione przez publiczność i krytyków. Od 1990 roku otrzymuje liczne zamówienia na duże kompozycje, których premierowe wykonania pod jego dyrekcją odbyły się w znaczących miejscach na świecie (USA, Kanada, Tajwan, Włochy, Francja, Niemcy, Holandia, Polska). Od 2003 roku jest dyrektorem Poznańskiego Chóru Chłopięcego. Pod jego kierownictwem zespół wspiął się na nowy poziom artyzmu, zdobywając międzynarodową renomę. Dla Sykulskiego głos ludzki jest podstawowym i najpiękniejszym ze wszystkich instrumentów, nieograniczonym w swej zdolności ekspresji. Nieustannie poszukuje nowych form muzycznego wyrazu, a wraz z prowadzonymi przez siebie zespołami wyznacza nowe kierunki w polskiej i międzynarodowej sztuce wokalnej.

Alicja KondziołaAlicja Kondzioła jest studentką Akademii Sztuki w Szczecinie. Kształci się m.in. w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. K. Dondalskiej. Wykonywała partie solowe w dziełach oratoryjno-kantatowych, zdobywała nagrody konkursowe. Jest również stypendystką Rektora Akademii Sztuki.

Sylwia Fabiańczyk-MakuchSylwia Fabiańczyk-Makuch jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. Ma na koncie ok. 100 nagród, zdobytych na całym świecie z Chórem Politechniki Morskiej w Szczecinie. Jest laureatką licznych nagród indywidualnych dla najlepszego dyrygenta (m.in. w Bratysławie, Gorizii, Pradze). W 2021 na World Choir Festival w Hong Kongu zdobyła dyplom jednego z 10 najlepszych dyrygentów spośród ponad 200 uczestników z całego świata. Założyła zespół wokalny Pomerania Singers, jest jurorem i pomysłodawczynią projektu Wspólne Brzmienia, kieruje Centrum Kultury Akademickiej Politechniki Morskiej w Szczecinie. Jest profesorem Akademii Sztuki w Szczecinie. Za zasługi dla chóralistyki i działalność charytatywną została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Zachodniopomorskim Noblem w dziedzinie nauk artystycznych.

Fotorelacja:

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Sponsorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Patronat honorowy i medialny

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Organizatorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Dofinansowania

logo mkidnlogo nimit 1050 510

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

pomorze zachodnie

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego

Kontakt

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

ul. Wolińska 9,
72-400 Kamień Pomorski
telefony kontaktowe: 91 382 05 41, 606 437 322, 502 430 913
e-mail: festiwalkamien@wp.pl, tmzk.kamien@wp.pl

Wsparcie

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal,
mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Bank Spółdzielczy w Wolinie

48 9393 0000 0017 0064 2000 0010

plakat fundusz celowy