KONCERT FINAŁOWY

Koncert dofinansowany ze środków Gminy Kamień Pomorski

Wykonawcy:

Józef Serafin – organy

Tomasz Dąbrowski – trąbka
Dawid Głogowski – trąbka
Orkiestra Kameralna z Prenzlau/Niemcy
Eugeniusz Kus – dyrygent

W programie:

Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludium i fuga Es-dur BWV 552
Preludium chorałowe Nun komm der Heiden Heiland BWV 659
wyk. J. Serafin
Georg Philipp Telemann (1681–1767)
Sonata koncertowa D-dur na trąbkę, orkiestrę smyczkową i basso continuo TWV 44:1:
  1. Allegro
  2. Grave
  3. Allegro
wyk. D. Głogowski
Orkiestra
E. Kus
Henry Purcell (1659–1695)
Sonata D-dur na trąbkę i orkiestrę smyczkową Z.850
  1. Allegro
  2. Adagio
  3. Allegro
wyk. T. Dąbrowski
Orkiestra
E. Kus
Ferenc Liszt (1811–1886)
Angelus z cyklu Lata pielgrzymki – rok trzeci S. 163/1
wyk. J. Serafin
Igor Strawiński (1882–1971)
trans. M. Besly
Kołysanka i Finał z baletu Ognisty ptak
wyk. J. Serafin
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
III Suita orkiestrowa D-dur BWV 1068 (fragm.)
  1. Ouverture
  2. Air
wyk. Orkiestra
E. Kus
Antonio Vivaldi (1678–1741)
Koncert na dwie trąbki C-dur RV 537
  1. Allegro
  2. Andante
  3. Allegro
wyk. T. Dąbrowski
D. Głogowski
Orkiestra
E. Kus

Noty biograficzne:

Józef Serafin ukończył z odznaczeniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie prof. B. Rutkowskiego i prof. J. Jargonia (1968) oraz w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. A. Heillera. Jest laureatem pierwszych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) i międzynarodowym konkursie organowym w Norymberdze (1972). Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Pełni funkcję kierownika międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku, oraz międzynarodowego festiwalu młodych organistów Juniores Priores w Sejnach. Był jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (m.in. Praga, Norymberga, Paryż-Chartres, Moguncja, Gdańsk). Profesor klas organów Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie (od 2018 profesor honorowy tej uczelni) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2016 otrzymał od papieża Franciszka medal Pro Ecclesia et Pontifice.

Tomasz Dąbrowski studia rozpoczął na Akademii Muzycznej w Poznaniu (klasa trąbki prof. R. Grynia), a w 2007 wyjechał na studia do USA, gdzie studiował przez 4 lata w Oklahoma City University. Tytuł magistra sztuki zdobył w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest współtwórcą kwintetu blaszanego Szczecin Brass Quintet, stale współpracuje z orkiestrami w Polsce i Niemczech w charakterze solisty oraz muzyka orkiestrowego. Na co dzień gra w Orkiestrze Wojskowej w Szczecinie oraz uczy w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Jest czynnym trębaczem solistą, kameralistą oraz muzykiem orkiestrowym współpracującym z orkiestrami symfonicznymi oraz kameralnymi w Polsce i Niemczech. Posiada w swym dorobku nagrania płytowe.

Dawid Głogowski jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu – filii w Szczecinie (2010), Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie trąbki prof. I. Cecocho (2013) oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie trąbki naturalnej dr T. Ślusarczyka (2017). Ponadto jest absolwentem Akademii Realizacji Dźwięku w Warszawie (2016). W l. 2010–2013 był pierwszym trębaczem-solistą Opery Wrocławskiej. Od 2014 jest trębaczem Orkiestry Wojskowej w Szczecinie, a od 2018 muzykiem-solistą Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Od 2015 prowadzi działalność pedagogiczną w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I st. im. prof. M. Jasińskiego w Szczecinie oraz współtworzy Szczecin Brass Quintet udzielając się jako kameralista. W 2020 nagrał swoją debiutancką płytę.

Orkiestra Kameralna z Prenzlau wywodzi się z założonej w 1954 Państwowej Orkiestry Powiatowej. Siedzibą istniejącego obecnie zespołu kameralnego jest Prenzlau. Działalność orkiestry charakteryzuje przede wszystkim jej uniwersalność: oprócz regularnych koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i występów kameralnych w Prenzlau zespół występuje często w Niemczech i za granicą, mając na swym koncie koncerty na terenie Danii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych oraz w Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce oraz we Włoszech. Znaczącym tournée zespołu były występy w marcu 2012 w Szwajcarii. Orkiestra brała udział w nagraniach płytowych z muzyką J.S. Bacha, G.F. Händla, J.K. Vaňhala, W.A. Mozarta.

Eugeniusz Kus ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz uczelniach w Hadze, Rotterdamie i Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Występował w całej Europie, Chinach, Brazylii i USA. Uczestniczył jako lektor w seminariach dyrygenckich i warsztatach (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Korei Płd. i USA). Wielokrotnie bywał jurorem międzynarodowych konkursów chóralnych, wokalnych i kompozytorskich (m.in. w Chinach, Grecji, Niemczech i Włoszech). W l. 1974–2007 był dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie. Jako profesor sztuk muzycznych wykładał w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, srebrnym i złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz dwukrotnie Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Fotorelacja

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Sponsorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Patronat honorowy i medialny

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Organizatorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Dofinansowania

logo mkidnlogo nimit 1050 510

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

pomorze zachodnie

Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego

Kontakt

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

ul. Wolińska 9, 72-400 Kamień Pomorski
telefony kontaktowe:
91 382 05 41, 606 437 322, 502 430 913
e-mail: festiwalkamien@wp.pl, tmzk.kamien@wp.pl

Dyrektor Biura Organizacyjnego Festiwalu:
Helena Zwolska, tel.: 606 437 322

Wsparcie

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal,
mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Bank Spółdzielczy w Wolinie

48 9393 0000 0017 0064 2000 0010

plakat fundusz celowy