Koncert dofinansowany ze środków Powiatu Kamieńskiego

Wykonawcy:

Jarosław Tarnawski – organy

Z powodów niezależnych od organizatora, Krakowski Kwintet Harfowy (Amelia Lewandowska-Wojtuch – flet, Adrian Nowak – harfa, Maria Garstecka – skrzypce, Jan Czyżewski – altówka, Paweł Czarakcziew – wiolonczela) nie mógł wystąpić. W jego zastępstwie wystąpili artyści:

Trio instrumentalne:

  • Filippo Del Noce – flet
  • Bogusław Jakubowski – klarnet
  • Tomasz Szczęsny – wiolonczela

W programie:

Nicolaus Bruhns (1665–1697)
Preludium G-dur
wyk. J. Tarnawski
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Preludia chorałowe:
  • Kyrie Gott Vater in Ewigkeit BWV 669
  • Christe aller Welt Trost BWV 670
  • Kyrie Gott Heiliger Geist BWV 671
wyk. J. Tarnawski

Joseph Haydn (1732-1809)

opr. K. Burgmeister

Trio Es-dur Hob. IV: Es 1

  • Allegro
  • Arioso
  • Presto

Trio Es-dur Hob. IV: Es 2

  • Andante
  • Vivace
  • Menuetto
wyk. trio instrumentalne: F. del Noce, B. Jakubowski, T. Szczęsny
Feliks Mendelssohn-Bartholdy (1809–1847)
Sonata c-moll op. 65 nr 2
wyk. J. Tarnawski

Joseph Haydn

opr. K. Burgmeister

Trio Es-dur Hob. IV: B 1

  • Allegro
  • Adagio
  • Minuetto
  • Presto
wyk. trio instrumentalne: F. del Noce, B. Jakubowski, T. Szczęsny

Noty biograficzne:

Jarosław Tarnawski studiował w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie organów prof. E. Karolak. W l. 2005–2008 studiował w klasie organów prof. J.Gembalskiego w Akademii Muzycznej im. K.Szymanowskiego w Katowicach. W 2012 ukończył studia w Musikhochschule w Lubece, w klasie prof. A.Gasta. Brał udział w licznych kursach mistrzowskich. Jest laureatem konkursów organowych, m. in. Międzynarodowego Konkursu Organowego im. K. Bosslera w Heidelbergu i Międzynarodowego Konkursu Organowego "E.F. Walcker Preis" w Schrambergu. Był dwukrotnie stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również Poschl-Stiftung. Został nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP odznaką honorową "Zasłużony dla kultury polskiej".

Dr hab. Bogusław Jakubowski to muzyk klarnecista, solista i kameralista, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie i pedagog ZSM w Szczecinie. Absolwent klasy klarnetu prof. Zdzisława Nowaka w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Od 1991 roku jest pierwszym klarnecistą Filharmonii Szczecińskiej. Występuje często także jako solista i kameralista. W 1999 roku wraz z B. Szczerkowskim i T. Joczem zdobył Grand Prix Konkursu Młodych Kameralistów w Kłodzku. Jako solista występował m.in. w Szczecinie, Berlinie, Hamburgu, Moskwie, Gdańsku, Sopocie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Greifswaldzie, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Dusznikach-Zdroju. Brał udział w wielu prawykonaniach utworów kompozytorów polskich: Janusza Stalmierskiego, Marka Jasińskiego, Zbigniewa Kozuba, Artura Cieślaka, Piotra Pawlika, Szymona Godziemby-Trytka, Piotra Klimka i Waldemara Sutryka. W roku 2007 nagrał płytę "Zapomniane i nowe utwory na klarnet kompozytorów szczecińskich XIX, XX i XXI wieku". Rok później napisał książkę o tym samym tytule, która stała się jednocześnie tematem jego przewodu habilitacyjnego. Kolejne płyty to: "Niezapominajki" spektakl poetycko-muzyczny do wierszy Anny Frajlich z muzyką Waldemara Sutryka (klarnet solo) 2012, "Robert Muczynski in memoriam" 2016 oraz monograficzna płyta szczecińskiego kompozytora Artura Cieślaka z Monologiem na klarnet solo i Trio na klarnet, wiolonczelę i fortepian 2019. Jest członkiem kwintetu dętego Filharmonii Szczecińskiej FeelHarmony Quintet z którym nagrał płytę w 2014 roku. 

 W 2020 roku została wydana jego książka "Klarnet wczoraj i dziś" (AM Poznań 2020), która jest efektem międzynarodowej konferencji naukowej odbywającej się w Akademii Sztuki w Szczecinie w listopadzie 2017 roku.

Ważnym nurtem działalności jest praca pedagogiczna. Uczniowie i studenci biorą aktywny udział w wielu koncertach, konkursach i festiwalach. Jest on również jednym z pomysłodawców oraz współorganizatorem szczecińskich imprez dla młodzieży: Zachodniopomorski Festiwal Klarnetowy i Marcowy Konkurs Klarnetowy. Prowadzi także zajęcia w ramach Letniej Akademii Instrumentów Dętych w Myśliborzu. Za swoje osiągnięcia w roku 2004 otrzymał z rąk Prezydenta RP Srebrny Krzyż Zasługi, natomiast w roku 2019 został odznaczony medalem Gloria Artis. (źródło: Akademia Sztuki w Szczecinie)

Tomasz Szczęsny, doktor habilitowany. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu z klasy profesora Stanisława Firleja. Stypendysta Miasta Szczecin i Towarzystwa Przyjaciół Szczecina. Debiutował z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Szczecińskiej (1998), wykonując Koncert wiolonczelowy Eduarda Lalo pod batutą Tomasz Bugaja. Koncertował z następującymi dyrygentami: Markiem Pijarowskim, Czesławem Grabowskim, Jackiem Kraszewskim, Warcisławem Kuncem, Bohdanem Boguszewskim, Eugeniuszem Kusem, , Ivanem Repušićem i Zygmuntem Rychertem. Jako solista i kameralista współpracował z takimi artystami jak Roman Jabłoński, Kevin Kenner, Bartłomiej Nizioł, Patrycja Piekutowska, Anna Maria Staśkiewicz i Agata Szymczewska. W roku 2010 wystąpił w trio z Patrycją Piekutowską – skrzypaczką i Sławomirem Wilkiem – pianistą, w słynnej nowojorskiej sali Carnegie Hall. W roku 2011 zrealizował partię wiolonczeli na płycie Katarzyny Nosowskiej 8. Regularnie nagrywa muzykę do przedstawień teatralnych i projektów filmowych. Od 2006 roku jest koncertmistrzem grupy wiolonczel w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Od roku 2007 prowadzi klasę wiolonczeli w szczecińskiej Akademii Sztuki (przed 2010 r. filia poznańskiej Akademii Muzycznej). Od 2013 roku wraz z Eugenem Prochaćem (Słowacja) , Adamem Javorkai’em (Węgry), Petrem Nouzovskim (Czechy) jest członkiem międzynarodowego projektu Visegrad cello quartet. W 2014 roku został zaproszony przez berlińską orkiestrę Deutsche Kammer Orchester do poprowadzenia jako koncertmistrz grupy wiolonczel dwóch koncertów w Korei Południowej (Seul, Busan). W tym samym roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych, a w 2018 doktora habilitowanego. Koncertował w Niemczech, Czechach, Portugalii, Hiszpanii, Chorwacji, Danii, Korei Południowej, USA, we Włoszech, Francji, na Słowacji i na Węgrzech. Jest autorem transkrypcji pieśni Karola Szymanowskiego, które wraz z pozostałymi opracowaniami muzyki Szymanowskiego na wiolonczele i fortepian (Sławomir Wilk) zostały wydane na płycie CD Karol Szymanowski. Works for cello and piano. Gra na wiolonczelach Wojciecha Topy (Zakopane 2008) oraz na współczesnym rumuńskim instrumencie niewiadomego pochodzenia. (źródło: Akademia Sztuki w Szczecinie)

Fotorelacja:

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Sponsorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Patronat honorowy i medialny

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Organizatorzy

Belka logotypowa 59. MFMOiK - Dofinansowania

logo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego,
w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Logo Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Kontakt

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kamieniu Pomorskim

ul. Wolińska 9,

72-400 Kamień Pomorski

telefony kontaktowe: 606 437 322, 502 430 913, 91 382 05 41
e-mail: festiwalkamien@wp.pl

Wsparcie

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal,
mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej

Bank Spółdzielczy w Wolinie

48 9393 0000 0017 0064 2000 0010