Koncert Finałowy
Dotowany przez Gminę Kamień Pomorski
Wykonawcy:
Bartosz Jakubczak – organy
Orkiestra Kameralna z Prenzlau (Niemcy)
Bartłomiej Nizioł – skrzypce
Eugeniusz Kus – dyrygent
W programie:
(1756-1791)
(1685-1750) wg A. Vivaldiego
- Allegro
- Larghetto e spiritoso
- Allegro
(1911-1940)
(1809-1847)
- Allegro
- Andante
- Allegro
Noty biograficzne:
Bartosz Jakubczak organista, kameralista, pedagog, profesor doktor habilitowany. Ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów Andrzeja Chorosińskiego oraz studia podyplomowe (z najwyższym odznaczeniem) w Royal Academy of Music w Londynie w klasie Davida Titteringtona. W 2002 r. otrzymał nagrodę Prix de la Presse podczas konkursu Grand Prix Bach de Lausanne w Szwajcarii. W 2015 roku otrzymał tytuł honorowego współpracownika Królewskiej Akademii Muzycznej w Londynie (Associate of the Royal Academy of Music). W 2023 r. został odznaczony "Medalem za zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina". Ma na swoim koncie nagrania płytowe dla wytwórni Ars Sonora, Chopin University Press, Musicon. W kadencji 2024-2028 pełni funkcję Kierownika Katedry Organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Bartłomiej Nizioł ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu, następnie naukę swą kontynuował w Conservatoire de Lausanne. Zajął pierwsze miejsca na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu. Został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, Englisch Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony. Od 1995 roku mieszka w Szwajcarii. W latach 1997 – 2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od 2003 roku koncertmistrzuje Orkiestrze Zuryskiej Opery. Jest primariuszem powstałego w 2010 roku Valentin Berlinsky Quartet. Od 2008 roku jest profesorem Hochschule der Künste Bern.
Orkiestra Kameralna z Prenzlau wywodzi się z założonej w 1954 Państwowej Orkiestry Powiatowej. Siedzibą istniejącego obecnie zespołu kameralnego jest Prenzlau. Działalność orkiestry charakteryzuje przede wszystkim jej uniwersalność: oprócz regularnych koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i występów kameralnych w Prenzlau zespół występuje często w Niemczech i za granicą, mając na swym koncie koncerty na terenie Danii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych oraz w Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce oraz we Włoszech. Znaczącym tournée zespołu były występy w marcu 2012 w Szwajcarii. Orkiestra brała udział w nagraniach płytowych z muzyką J.S. Bacha, G.F. Händla, J.K. Vaňhala, W.A. Mozarta.
Eugeniusz Kus ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz na uczelniach w Hadze, Rotterdamie i Wiedniu. W l. 1969–2005 kierował Chórem Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadził Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Występował w całej Europie, Chinach, Brazylii i USA. Wielokrotnie bywał jurorem międzynarodowych konkursów chóralnych, śpiewu solowego i kompozytorskich (m.in. w Chinach, Korei Płd., Niemczech, Polsce, Włoszech). W l. 1974–2007 był dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie oraz dyrektorem artystycznym i przewodniczącym jury konkursu chóralnego w Gorizii (Włochy). Jako profesor sztuk muzycznych wykładał w Akademii Sztuki w Szczecinie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz dwukrotnie Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Fotorelacja:
There are no images in the gallery.