Koncert dofinansowany ze środków Gminy Kamień Pomorski
Wykonawcy:
Federica Ianella (Włochy) – organy
Orkiestra Kameralna z Prenzlau
Eugeniusz Kus – dyrygent
Piotr Kokosiński – obój
W programie:
Noty biograficzne:
Federica Iannella – absolwentka klasy organów i kompozycji w Konserwatorium G. Rossiniego w Pesaro oraz studiów podyplomowych z zakresu interpretacji organowej w Konserwatorium A. Pedrollo w Vicenza (prof. Roberto Antonello, dyplom cum laude). Uczestniczyła w wielu mistrzowskich kursach interpretacji muzyki organowej, począwszy od literatury włoskiego renesansu, aż do francuskiego i niemieckiego romantyzmu. Szczególnie znaczenie miała dla artystki współpraca z prof. Wolfgangiem Zererem z Hamburga. Jako solistka występowała na wielu prestiżowych festiwalach muzycznych w Niemczech, Francji, Belgii, Austrii, Szwajcarii, Słowacji, Hiszpanii, a także w Meksyku, Rosji i USA. Ukończyła także studia muzykologiczne na uniwersytecie bolońskim. Zajmuje się działalnością edytorską związaną z twórczością włoskiego kompozytora XVIII w. – Giovanni Morandi, oraz popularyzacją i transkrypcją utworów przeznaczonych na dwoje organistów. Wspólnie z Silvio Celeghinem nagrała dla firmy fonograficznej Tactus m.in. wczesne symfonie G. Verdiego. Jest pedagogiem klasy organów w Conservatorio F. Cilen di Reggio Calabria. W ramach Akademii Barokowej w Mexico City (2010) prowadziła wykłady na temat włoskiej muzyki XVI-XVIII w.
Piotr Kokosiński - absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie oboju prof. Edwarda Mandery.
Od 1994 r. jest pierwszym oboistą Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, a od 2018 r. muzykiem solistą grającym na rożku angielskim. Systematycznie współpracuje ze wszystkimi zespołami kameralnymi i orkiestrami szczecińskimi.
Obecnie prowadzi klasę oboju w PSM I stopnia w Szczecinie. Wcześniej, przez wiele lat był wykładowcą Akademii Muzycznej w Poznaniu, Akademii Sztuki w Szczecinie i nauczycielem oboju ZSM II st. w Szczecinie. Jest instruktorem prowadzącym sekcję instrumentów dętych drewnianych Międzynarodowych Młodzieżowych Warsztatów Orkiestrowych w Szczecinie, organizowanym przez Zamek Książąt Pomorskich. Jako solista – oboista współpracował m. in. z Jerzym Maksymiukiem, Konstantym Andrzejem Kulką, Beatą Warykiewicz, Renardem Czajkowskim, Luisem Moraledą, Eugeniuszem Kusem, Zygmuntem Rychertem, Jerzym Salwarowskim. Brał udział we wszystkich nagraniach płytowych Orkiestry Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie, oraz wielokrotnie w nagraniach muzyki do przedstawień Teatru Polskiego w Szczecinie.
Za działalność artystyczną (kilkadziesiąt solowych koncertów) i działalność edukacyjną (prowadzenie klas oboju na wszystkich szczeblach edukacji muzycznej) został w 2004 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, a w 2018 roku otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Orkiestra Kameralna z Prenzlau wywodzi się z założonej w 1954 Państwowej Orkiestry Powiatowej. Siedzibą istniejącego obecnie zespołu kameralnego jest Prenzlau. Działalność orkiestry charakteryzuje przede wszystkim jej uniwersalność: oprócz regularnych koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i występów kameralnych w Prenzlau zespół występuje często w Niemczech i za granicą, mając na swym koncie koncerty na terenie Danii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych oraz w Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce oraz we Włoszech. Znaczącym tournée zespołu były występy w marcu 2012 w Szwajcarii. Orkiestra brała udział w nagraniach płytowych z muzyką J.S. Bacha, G.F. Händla, J.K. Vaňhala, W.A. Mozarta.
Eugeniusz Kus ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz uczelniach w Hadze, Rotterdamie i Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Występował w całej Europie, Chinach, Brazylii i USA. Uczestniczył jako lektor w seminariach dyrygenckich i warsztatach (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Korei Płd. i USA). Wielokrotnie bywał jurorem międzynarodowych konkursów chóralnych, wokalnych i kompozytorskich (m.in. w Chinach, Grecji, Niemczech i Włoszech). W l. 1974–2007 był dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie. Jako profesor sztuk muzycznych wykładał w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, srebrnym i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz dwukrotnie Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.
Fotorelacja:
There are no images in the gallery.