Wykonawcy:
Roman Perucki – organy
Łukasz Długosz – flet
W programie:
Noty biograficzne:
Roman Perucki - polski organista, pedagog, profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku i działacz kultury. Od 1993 dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Organista bazyliki archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie.
Absolwent Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Leona Batora. Doskonalił swoje umiejętności wykonawcze na mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą.
Od 1997 jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej. Był Kierownikiem Katedry Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary[4]. W latach 1996–1999 był prorektorem ds. artystycznych tej uczelni. Prowadzi również klasę organów w Szkole Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku-Wrzeszczu. Prowadził mistrzowskie kursy organowe w Niemczech, Rosji, Francji, Włoszech oraz w Meksyku.
W swoim dorobku koncertowym posiada ponad 2000 recitali organowych w najsłynniejszych kościołach i salach koncertowych świata, między innymi w katedrze Notre Dame w Paryżu, w Gandawie (Belgia), Barcelonie (Hiszpania), w sali Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, w Buenos Artes – Mexico oraz UANL Monterrey (Meksyk). Występował w niemal wszystkich ważniejszych ośrodkach muzycznych w Polsce oraz w Europie, a także Japonii, Chinach, Australii, Meksyku, Ameryce Południowej i USA.
Brał udział w wielu festiwalach organowych, min. w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej „Non Sola Scripta” (XVI Europejski Festiwal Wrocławskie Lato Organowe) we Wrocławiu (2009), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie, Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Skawinie, Międzynarodowym Zabrzańskim Festiwalu Organowymim. Ks. Antoniego Chlondowskiego w Zabrzu, V Festiwalu muzyki liturgicznej „Przez Stulecia i Kraje” w Kijowie, Międzynarodowym Festiwalu „Letnie Koncerty Organowe” w Krakowie.
Był jurorem międzynarodowych konkursów organowych w Gdańsku, w Kaltern (Włochy), Opawie (Czechy), w Kaliningradzie (Rosja) i Paryżu (Francja).
Łukasz Długosz - absolwent studiów solistycznych w Hochschule für Musik und Theater w Monachium oraz studiów mistrzowskich w Conservatoire national supérieur de musique et de danse w Paryżu oraz na Uniwersytecie Yale w New Haven.
Jest laureatem ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu konkursach międzynarodowych, do których zaliczają się 8. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Jean Pierre Rampala w Paryżu, 3. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Carla Nielsena w Odense, 1. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Theobalda Böhma w Monachium oraz 5. Międzynarodowy Konkurs Fletowy im. Leonardo de Lorenzo w Viggiano.
Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami.
W 2010 miał swój debiut fonograficzny z London Symphony Orchestra, z którą nagrał płytę z koncertem fletowym Michaela Colina. Jego liczne nagrania płytowe zostały wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską oraz otrzymał szereg nagród fonograficznych, w tym nagrodę International Classical Music Award.
Jego koncerty były wielokrotnie transmitowane przez najważniejsze rozgłośnie radiowe: BBC Radio 3, NDR, SWR, BR4, Deutschland Radio Kultur, Polskie Radio 2, Radio France, RMF Classic.
Na swoim koncie ma szereg prawykonań kompozycji polskich i zagranicznych twórców. Jest jurorem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów fletowych.
Był dwukrotnie nominowany do Paszportów „Polityki” oraz nagrody Fryderyki i Gwarancje Kultury TVP Kultura. Otrzymał szereg prestiżowych nagród i stypendiów. Za działalność kulturalną i promocję kultury polskiej został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2022 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Fotorelacja:
There are no images in the gallery.