KONCERT INAUGURACYJNY

 

Wykonawcy:

Daniel Prajzner – organy

Chór "The Zielinski Singers" ze Stanów Zjednoczonych

Richard Zieliński – dyrygent

 

W programie:

 

Johann Ludwig Krebs (1713-1780)

Georg Boehm ( (1661-1743)

Siegried Karg-Elert (1877-1933)

– Preludium i fuga c-dur

– Preludium chorałowe Vater unser im Himmelreich

– Fantazja op. 101 nr 9

wyk. D. Prajzner

 

Kurt Nystedt (1915–2014)

Dale Warland (1932)

Mack Wilberg (1955)

Wendell Whalum (1931–1987)

I Will Praise Thee, O Lord

Always Singing

– The Dying Soldier (solo: Todd Donavan)

– Study War No More

wyk. Chór
R. Zielinski

 

Zsolt Gardonyi (1946)

Adolf Friedrich Hesse (1809–1863)

– Mozart changes

– Preludium i fuga d-moll

wyk. D. Prajzner

 

Zachary J. Moore (1992)

Josiah Kelly Alwood (1828–1909)

Anonim
opr. R. Ringwald

Anonim
opr. M. Hogan

– When Music Sounds

– Unclouded Day

– Precious Lord, Take My Hand

– My Soul’s Been Anchored in the Lord

wyk. Chór

 

Noty biograficzne:

Daniel Prajzner ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. M. Semeniuk-Podrazy (2008, dyplom z wyróżnieniem) oraz w konserwatorium w Amsterdamie (klasa organów prof. P. van Dijka, 2010). Brał udział w kursach mistrzowskich (profesorowie: G. Bovet, J. Gembalski, G. Gnann, L. Lohmann, J. Serafin, M. Toporowski). Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, m.in. w Opawie (Czechy, wyróżnienie), Castellana Grotte (Włochy, I nagroda). Koncertował w kraju i za granicą (Holandia, Japonia, Niemcy, Norwegia, Szwajcaria, Białoruś, Litwa, Ukraina, Włochy). Jest adiunktem w Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w 2017 uzyskał stopień doktora sztuki. Działalność dydaktyczną prowadzi także w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. A. Malawskiego w Przemyślu. Jest prezesem zarządu Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu, reaktywowanej w 2018.

Zielinski Singers to zespół założony w 2005 przez Richarda Zielinskiego. Grupa składa się z profesjonalnych śpiewaków z całego świata oddanych muzyce chóralnej. W repertuarze ich znajdują się utwory od baroku po muzykę Broadwayu, od klasyki po współczesną muzykę chóralną oraz całe mnóstwo utworów mieszczących się między tymi epokami. Niezależnie od tego, czy są to koncerty muzyki popularnej, czy klasyczny program a cappella, wokaliści prezentują swój wysoki profesjonalizm.

Richard Zielinski jest amerykańskim dyrygentem polskiego pochodzenia. Doktoryzował się na University of Illinois (USA), po czym przyjechał do Polski i studiował muzykę polską m.in. pod kierunkiem H. Czyża i J. Szyrockiego. W l. 2003–2005 był dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej im. J. Szyrockiego. Pełnił również funkcje dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta Międzynarodowej Akademii Chóralnej In terra pax oraz Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach. W sierpniu 2018 został dyrektorem artystycznym i dyrygentem oraz jurorem Festiwalu Chóralnego „Legnica Cantat”. Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem filharmonii w Norman (USA). Te same funkcje pełni od kilkunastu lat na Festiwalu Muzyki Klasycznej w austriackim Eisenstadt, gdzie otrzymał Złoty Medal za dokonania artystyczne. Dyrygował zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą.

 

Fotorelacja:

There are no images in the gallery.