Wykonawcy:
David Franke (Niemcy) – organy
Zespół Ensemble Del Passato:
- Anna Budzyńska – sopran
- Henryk Kasperczak – lutnia, gitara,
- Maciej Kończak – lutnia, gitara
W programie:
1. Blok włosko – angielski:
2. Blok polski:
Noty biograficzne:
David Franke - niemiecki organista, od 2018 roku jest profesorem katedry organów i improwizacji organowej oraz kierownikiem Instytutu Muzyki Kościelnej na Uniwersytecie Muzycznym we Freiburgu. Studiował muzykę kościelną, organy i improwizację organową w Stuttgarcie i Berlinie. W 2004 roku był stypendystą zagranicznym Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze. Zdobywał nagrody na krajowych i międzynarodowych konkursach organowych, takich jak Grand Prix de Chartres i Międzynarodowy Konkurs Improwizacji Organowej w Haarlemie. W latach 2009-2018 wykładał jako pełnoetatowy wykładowca na Państwowym Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Scenicznych w Stuttgarcie. W 2018 roku przyjął profesurę katedry organów i improwizacji organowej na Uniwersytecie Muzycznym we Freiburgu. Jest stałym wykładowcą mistrzowskich kursów organowych i improwizacji organowej.
Działalność koncertowa zaprowadziła go w kraju i za granicą, m.in. do katedr w Chartres, Orleanie, Bourges, Strasburgu, Laon, Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu, Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Bergamo, ORF Funkhaus w Wiedniu, St. Bavo w Haarlem i Filharmonii Łódzkiej, Grossmünster w Zurychu, Katedra w Aarhus, Międzynarodowy Tydzień Organowy w Norymberdze, Europejski Festiwal Muzyki w Stuttgarcie, Festiwal Bachowski w Lipsku, Kościół św. Hala. Zajmuje się również nagraniami radiowymi i płytowymi.
W latach 2008-2018 był organistą w St. Wenzel w Naumburgu, zastępując Irene Greulich. Od 2008 jest dyrektorem artystycznym cyklu koncertów "Międzynarodowe Lato Organowe Naumburg" oraz "Dni Hildebrandta" organizowanych przez miasto Naumburg.
Zespół Ensemble Del Passato tworzą sopranistka Anna Budzyńska oraz lutniści Henryk Kasperczak i Maciej Kończak. Poszukują brzmień muzyki dawnej i atmosfery minionych wieków, towarzysząc głosowi na instrumentach historycznych. Zespół powstał w 2017 roku. Artystów połączyła pasja do muzyki dawnej i rozmiłowanie w subtelnym brzmieniu głosu, lutni i gitar. Łączą poszukiwania różnorodnych kolorów i nastrojów z intensywną ekspresją, dynamiką i energetyką tworzonych programów. Samodzielne aranżowanie utworów umożliwia im sprawne poruszanie się w szerokim repertuarze - od dzieł renesansowych, przez barokowe i klasyczne, aż do romantycznych. Muzyczna wyobraźnia sprawia, że równie swobodnie czują się w dziełach włoskich, angielskich, niemieckich czy francuskich, co w dziełach rodzimych kompozytorów. Programy przygotowują pieczołowicie i prowadzą swoich słuchaczy zgodnie z przemyślaną narracją. Ich koncerty są zawsze muzyczną przygodą na najwyższym artystycznym poziomie.
Anna Budzyńska - sopran. Jest wszechstronną, aktywną śpiewaczką, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej, współczesnej i szeroko pojętej kameralistyce. Absolwentka poznańskiej Akademii Muzycznej, doktorantka macierzystej uczelni, swoje umiejętności doskonali na kursach m.in. z Cecilią Bartoli, Silvaną Bazzoni, Teresą Żylis – Gara, Elizabeth Vidal, Jadwigą Rappé, Evą Blahovą, Heleną Łazarską oraz Anną Radziejewską - pozostaje pod opieką wokalną Jolanty Żmurko. Występuje na prestiżowych festiwalach, a także wykonuje recitale w kraju i za granicą. Solistka Teatru Muzycznego w Poznaniu, założycielka i solistka zespołów barokowych Ensemble Toccante, Ensemble del Passato oraz Respiro d'Arte.
Henryk Kasperczak - lutnia, teorba, chitarrone, gitara romantyczna. Absolwent Królewskiego Konserwatorium w Hadze w klasie lutni ToyohikoSatoh i Akademii Muzycznej w Krakowie oraz muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adiunkt w Akademii Muzycznej w Poznaniu, na stałe współpracuje z Warszawską Operą Kameralną, Polską Operą Królewską oraz Stowarzyszeniem Dramma Per Musica będąc członkiem orkiestr i składów Basso Continuo. Autor książki Lutnia renesansowa dawniej i dziś. Synteza stylów, form i środków wykonawczych w twórczości ToyohikoSatoh. Aktywnie działa wśród młodzieży współtworząc Festiwal Lutniowy Najkrótsza noc Wojciecha Długoraja w Gostyniu i Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej w Malborku. Przewodniczący jury i współorganizator Konkursu Muzyki Dawnej dla młodzieży w Malborku, współorganizator i akompaniator na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Muzyki Dawnej CanticumGaudium w Poznaniu. Grając na instrumentach historycznych uczestniczy również w działaniach muzyki współczesnej i rozrywkowej; w formacjach Amaryllis i Pospolite Ruszenie łączy muzykę dawną z rokiem progresywnym; współpracując z Jackiem Kowalskim, Mirosławem Czyżykiewiczem i Bartkiem Marusikiem wprowadza lutnie w świat współczesnej piosenki z tekstem literackim.
Maciej Kończak - lutnia, teorba, gitara renesansowa i barokowa. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J .Paderewskiego w Poznaniu w klasie lutni dr Henryka Kasperczaka oraz w klasie gitary prof. Jerzego Nalepki i dr Bartłomieja Marusika. Aktywny muzyk grający wirtuozowskie recitale i realizujący basso continuo w czołowych zespołach muzyki dawnej m. in.: Goldberg Baroque Ensemble, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Cappella Virdi Montana czy Capella Del Sacro Monte, której album został wydany w 2017 roku przez firmę DUX. Nagrywał audycje dla Polskiego Radia, a w 2018 roku ukazały się dwie płyty z jego udziałem - solowy fonogram Baroque Lute Recital oraz Vivaldissimo (Krzysztof Meisinger&PolishBaROCK). Jest również animatorem działań związanych z krzewieniem kultury dawnej w swoim rodzinnym Gostyniu, będąc dyrektorem festiwalu Najkrótsza noc Wojciecha Długoraja. Pobierał lekcje u takich wirtuozów jak: JudicaelPerroy, ZoranDukić, Jens Wagner, Alexis Mazurakis, Jacob Lindberg, Paolo Cheric. Jego uczniowie są laureatami licznych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów gitarowych.
Fotorelacja:
There are no images in the gallery.