Wykonawcy:
Mariusz Kozieł – organy
WIND5QUINTET – Kwintet instrumentów dętych drewnianych:
- Ewelina Agata Zawiślak – flet
- Agata Piotrowska-Bartoszek – obój
- Roman Pryliński – klarnet
- Krzysztof Kamiński – fagot
- Zbigniew Monkiewicz – waltornia
W programie:
Noty biograficzne:
Mariusz Kozieł - ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (studia licencjackie w klasie organów prof. Witolda Zabornego, magisterskie u dra hab. Krzysztofa Lukasa). Otrzymał prestiżowe nagrody na wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Do jego szczególnych osiągnięć należą: I miejsce w konkursie improwizacji podczas XXI. Petr Eben International Organ Competition w Opawie (Czechy) w 2022 r., II miejsce w Konkursie Interpretacji podczas XI Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej im. Jana Pieterszoona Sweelincka w Gdańsku w 2021 r. i I miejsce w Konkursie Muzyki Organowej podczas XXX Jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi w 2018 r. Swój warsztat wykonawczy doskonalił podczas kursów mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Juliana Gembalskiego, prof. Daniela Rotha, prof. Pietera van Dijka, prof. Thierry'ego Escaicha, prof. Lorenzo Ghielmiego, prof. Giampaolo di Rosa i dra Adama Tańskiego.
"Wind 5 Quintet" - Artyści są solistami Filharmonii Łódzkiej oraz pedagogami łódzkiej Akademii Muzycznej. Ponadto są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów oraz stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie artystycznym, pedagogicznym i naukowym oraz licznych nagród specjalnych wynikających z ich wybitnego zaangażowania w pracę artystyczną i pedagogiczną. Koncertują w Polsce i za granicą. W styczniu 2022 roku zainaugurowali w Wiedniu /Austria objęcie przez Polskę OBWE.
dr hab. Ewelina Agata Zawiślak, prof. AM - flet - w 2004 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie prof. Antoniego Wierzbińskiego. W latach 2003-2004 studiowała w Franz Doppler Institute w Budapeszcie w klasie prof. Jánosa Bálinta. Uczestniczyła w wielu krajowych i międzynarodowych kursach mistrzowskich. Otrzymała tytuł „Talent Muzyczny” podczas Tygodnia Talentów w Tarnowie (1995), dyplom finalisty Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej Gaetano Zinetti we Włoszech (2005), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Austrii (2007), II nagrodę w kategorii duet fletowy na V Międzynarodowym Konkursie na flet solo „Il flauto ricercato” (2016), I nagrodą na VI Międzynarodowym Konkursie na flet solo „Il flauto ricercato” (2018). Wyróżniona nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne (2010), Nagrodą Marszałka Województwa Łódzkiego za działalność artystyczną (2011) Odznaką honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2015,2018), Dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za pełną oddania pracę pedagogiczną (2015), nagrodą indywidualną I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie (2017 i 2018). Odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi (2014). Koncertuje jako solistka i kameralistka w Polsce i za granicą – w Austrii, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech, Chinach, Norwegii, na Słowacji i Ukrainie. Współpracowała z Tarnowską Orkiestrą Kameralną i orkiestrą Polish Camerata. Jest współzałożycielką wielu zespołów: Flash Flutes, Tenerezza, Polskie Trio Fletowe, E&E, Mellow Five oraz założycielką Orkiestry Fletowej Akademii Muzycznej w Łodzi, z którą otrzymała w 2019 roku brązowy medal w kategorii „premiera fonograficzna” za płytę Fletowe impresje przyznany przez Global Music Awards w USA. Od 2002 roku jest muzykiem Filharmonii Łódzkiej, a od roku 2004 pedagogiem w Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2018 roku otrzymała stopień doktora habilitowanego oraz została kierownikiem Katedry Instrumentów Dętych. Obecnie pracuje na stanowisku prof. AM na macierzystej Uczelni.
dr hab. Agata Piotrowska-Bartoszek - obój - studiowała w klasie prof. Józefa Ciepłuchy w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończyła dyplomem z wyróżnieniem w 2003 roku. Za wyróżniające się osiągnięcia w latach akademickich 2001/02 i 2002/03 uzyskała stypendium artystyczne Ministra Kultury. W 2005 roku rozpoczęła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Jerzego Kotyczki i ad. Arkadiusza Krupy, które ukończyła z wyróżnieniem (2008). Swoje umiejętności doskonaliła pod kierunkiem wielu znakomitych oboistów. Ma na swoim koncie liczne występy jako solistka w Polsce oraz za granicą. Jest także członkiem tria stroikowego Amabile Trio, Andare Trio, zespołu Tenerezza oraz orkiestr: Polish Camerata, Grohman Orchestra, Hollyłódzka Orkiestra Filmowa, a także zespołu jazzowego Mellow Five.
Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej w Łodzi – do 2006 roku jako asystent w klasie oboju prof. Józefa Ciepłuchy, a następnie na stanowisku wykładowcy w klasie prof. Jerzego Kotyczki oraz prof. Janusza Kopczyńskiego. Obecnie po uzyskaniu tytułu doktora sztuki (2015) jest adiunktem prowadzącym własną klasę oboju w Akademii Muzycznej im. K. G. Bacewiczów w Łodzi. Trzykrotnie otrzymała Nagrodę Rektora AM III stopnia. Prowadzi seminaria i warsztaty obojowe oraz jest jurorem na wielu konkursach. Bierze także czynny udział w pracach organizacyjnych związanych z Międzynarodowym Akademickim Konkursem Oboistów i Fagocistów organizowanym w macierzystej uczelni. W marcu 2014 roku w trakcie Jubileuszu 25-lecia Orkiestry Kameralnej Polish Camerata została odznaczona przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasług za szczególne zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej. Gra na instrumencie marki „Ludwig Frank” Berlin.
mgr Roman Pryliński - klarnet - ukończył Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w 1988 roku w klasie klarnetu prof. Adama Wierzby. Jeszcze będąc na studiach podjął pracę w Orkiestrze Polskiego Radia w Łodzi, a następnie w Filharmonii Łódzkiej, z którą związany jest do dzisiaj. Najpierw jako zastępca 1-głosu, a od 2000 roku jako pierwszy klarnecista – solista. Równolegle z obowiązkami orkiestrowymi koncertuje jako kameralista w Kwintecie Dętym Filharmonii Łódzkiej, jak i w Trio Stroikowym. Wykonywał m.in. jako solista z łódzką orkiestrą takie dzieła jak: Franck Martin – Koncert na 7 instrumentów dętych i orkiestrę symfoniczną, Wolfgang Amadeusz Mozart – Symfonia Koncertująca Es-dur, P. J. von Lindpaintner – Sinfonie Concertante B-dur.
prof. dr hab. Krzysztof Kamiński - fagot - solista fagocista, kameralista, pedagog i dyrygent. Absolwent łódzkiej Akademii Muzycznej (dyplom z wyróżnieniem – 1984), związany od 1987 roku z Filharmonią Łódzką. Jako solista, kameralista i dyrygent występuje na terenie kraju, także w Niemczech, Francji i Holandii. Założyciel kilku działających do dziś zespołów kameralnych: Łódzkiego Tria Stroikowego, Kwintetu Dętego FŁ oraz orkiestry kameralnej „Camerata pro Arte”, której jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym. Od momentu powstania zespołu występował z nim wielokrotnie oraz nagrał dwie płyty CD: „Muzyka w Starym Klasztorze” oraz „Con Corno” z waltornistą Dariuszem Mikulskim dla niemieckiej wytwórni ZYX Classic (Stuttgart). W 2002 r. odbył jako dyrygent tournee po Niemczech z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, dyrygował też wielokrotnie orkiestrami Filharmonii Lubelskiej, Sudeckiej, Łódzkiej oraz Filharmonii w Cherniovtsy na Ukrainie. W swoim dorobku posiada 120 wykonań koncertów solowych z towarzyszeniem wielu orkiestr. Jako solo-fagocista współpracował z Polską Filharmonią Kameralną, Kolnische Kammerorchester, Philharmonie der Natione, a także Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Operą Bytomską. W swoim dorobku posiada 430 koncerty kameralne, a także kompozycje: „Wspomnienie Octandre” (1984) oraz muzykę do przedstawienia „Różowy wujek”, wystawionego w Teatrze Arlekin w Łodzi (1999). W 2002 r. został solistą i konsultantem niemieckiej firmy Frank & Mayer Holzblasinstrumente biorącym czynny udział w udoskonalaniu fagotu systemu niemieckiego. Od 1986 r. wykłada w Akademii Muzycznej w Łodzi. W marcu 2010 r. otrzymał z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej nominację profesorską. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem Podyplomowe Studia Menadżerskie z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2001 r. jest ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej, a od stycznia 2011 r. pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury i Sztuki Polskiej Akademii Nauk (oddział w Łodzi).
mgr Zbigniew Monkiewicz - waltornia - studiował w klasie st. w. Z. Młynarskiego w Akademii Muzycznej im. G. K. Bacewiczów w Łodzi, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem w roku 1994. Jest laureatem II nagrody na Pierwszym Ogólnopolskim Konkursie Młodych Waltornistów w Łodzi w 1994 roku. Jako solista i kameralista występował w Polsce, w Niemczech, w Hiszpanii, w Gruzji, w Chinach u boku wybitnych osobistości m.in.: Placido Domingo, M. Rostropowicza, Natalii Gutman, Kolja Blacher, Eliso Virsaladze, Ariela Zuckermanna, Patricka Gallois.
Zbigniew Monkiewicz koncertuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi. W swoim dorobku posiada wiele nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia i Telewizji oraz publikacje płytowe. W latach 1992-2002 był pierwszym waltornistą – solistą Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina w Łodzi, a następnie w 2002-2015 stanowisko to pełnił w Polskiej Orkiestrze Radiowej. Od 1996 roku jest też Pierwszym waltornistą w międzynarodowej Orkiestrze Philharmonie der Nationen. Brał udział w licznych koncertach w kraju oraz odbył liczne tournées zagraniczne (Anglia, Holandia, Niemcy, Luksemburg). Obecnie od 2015 roku pracuje jako pierwszy waltornista w orkiestrze Teatru Wielkiego w Łodzi. W 2014 i 2015 roku został zaproszony przez Krzysztofa Pendereckiego jako Tutor do Penderecki Musik Akademie w Boiken i w Lusławicach.
W 2014 roku prowadził też Kurs Mistrzowski w Estońskiej Akademii Muzycznej w Tallinie. Od 2014 roku prowadzi klasę waltorni w Samorządowej Szkole Muzycznej w Skierniewicach oraz od 2015 roku w Państwowej Szkole Muzycznej w Skierniewicach. Współpracuje też z Akademią Muzyczną im. G. K. Bacewiczów w Łodzi.
Fotorelacja:
There are no images in the gallery.