KONCERT FINAŁOWY

Wykonawcy:

Julian Gembalski – organy

Szczecin Brass Quintet

 

W programie:

Johann Gottlob Krebs (1767-1830)
Fuga "Bach"
wyk. Julian Gembalski – organy
Johann Georg Albrechtsberger (1736-1809)
Fuga "Bach"
wyk. Julian Gembalski – organy
Franciszek Liszt (1811-1886)
Preludium i fuga Bach
wyk. Julian Gembalski – organy
Julian Gembalski (*1950)
Improwizacja – Fantazja "Mundus organisticus"
wyk. Julian Gembalski – organy
wyk. Szczecin Brass Quintet
wyk. Szczecin Brass Quintet
wyk. Szczecin Brass Quintet

 

Noty biograficzne:

Julian Gembalski – absolwent Wydziału Instrumentalnego w klasie organów Henryk Klai oraz Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki w Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Studia podyplomowe ukończył w Paryżu studiując pod kierunkiem organistów: André Isoira[w innych językach] i Michaela Chapuisa[w innych językach] oraz muzykologa Jeana Saint-Arromana. Był także na kursie organmistrzowskim w Belgii pod kierunkiem Flora Peetersa. 25 listopada 1992 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych.
Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie prowadzi Katedrę Organów i Muzyki Kościelnej. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów.
Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.
Od 1995 prowadzi regularne koncerty w ramach festiwalu „Muzyka Organowa w Katedrze” na organach Gregora Hradetzky’ego[w innych językach] w archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.
We współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii Sound of Silesian Organs, na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.
Jego kunszt można poznać m.in. podczas corocznych Mikołowskich Dni Muzyki w bazylice św. Wojciecha w Mikołowie, gdzie gra na dziewiętnastowiecznych organach zbudowanych w 1862 roku przez Johanna M.V. Haasa.
Laureat pierwszych nagród Konkursu Improwizacji Fortepianowej w Gdańsku oraz Konkursu Improwizacji Organowej w Weimarze, nagrody krytyków Orfeusz na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Nagrody im. Karola Miarki (2002), Nagrody im. Wojciecha Korfantego nadanej przez Związek Górnośląski (2002), nagrody Arcybiskupa Katowickiego Lux ex Silesia (2004), odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 19 października 2020 otrzymał nagrodę za 2019 w dziedzinie kultury, statuetkę Clemens w kategorii Pro Arte.

Szczecin Brass Quintet - zespół składający się z członków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie w składzie: Tomasz Dąbrowski - trąbka, Dawid Głogowski - trąbka, Katarzyna Sułkowska - waltornia, Arkadiusz Głogowski - puzon, Łukasz Turek - tuba. W swoim repertuarze posiada utwory muzyki jazzowej, rozrywkowej oraz filmowej. Najnowsze płyty zespołu i instrumentalistów go tworzących są do nabycia w sklepie internetowym Filharmonii.

 

Fotorelacja:

There are no images in the gallery.