Piątek, 8 lipca 2022 r.

Wykonawcy:

Andrzej Chorosiński– organy

Chór, orkiestra i soliści Opery na Zamku w Szczecinie:
Tetiana Bilchak – sopran solo
Ruslan Bilchak – tenor solo
Olcha Bilas – organy
Małgorzata Bornowska – dyrygent

W programie:

Noty biograficzne:

Julian Gembalski jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, gdzie ukończył klasę organów prof. H. Klaji, oraz Wydział Kompozycji i Teorii. Dalsze studia odbywał w Belgii i Francji. Występował z koncertami w Europie i USA, nagrał ponad 40 płyt. W latach 1991–2007 zrealizował cykl nagrań radiowych Antologia organów na Górnym Śląsku, w ramach którego utrwalił brzmienie ponad 90 instrumentów z tamtego regionu. Laureat konkursów improwizacji organowej i fortepianowej, zdobywca licznych nagród (m.in. im. W. Korfantego, katolickiej nagrody Lux et Silesia, ewangelickiej nagrody Śląski Szmaragd), odznaczony przez papieża Jana Pawła II medalem Pro Ecclesia et Pontifice. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Katowicach, w której prowadzi klasę organów oraz kieruje Katedrą Organów i Klawesynu. Założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów. Od wielu lat sprawuje funkcję archidiecezjalnego wizytatora organów i organistów.

Krakowskie Trio Stroikowe powstało w 1998 – tworzą je laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych, absolwenci Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach, którzy spotkali się w orkiestrze kameralnej Capella Cracoviensis. Zespół ma w dorobku wiele koncertów kameralnych z różnorodnym repertuarem (od muzyki barokowej do współczesnej), w wielu ważnych ośrodkach muzycznych Europy (Paryż, Wiedeń, Lizbona) oraz niemalże na wszystkich prestiżowych festiwalach muzycznych w Polsce. W 2005 zespół nagrał płytę z utworami polskich kompozytorów XX wieku (W. Lutosławski, R. Palester, M. Spisak, A. Tansman). Trio współpracuje również z polskimi kompozytorami, czego owocem są nowe kompozycje, dedykowane zespołowi (m.in. K. Dębskiego i P. Łukaszewskiego). Członkowie zespołu są pedagogami Akademii Muzycznych w Krakowie i Katowicach.

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
ul. Adama Mickiewicza 34, 72-400 Kamień Pomorski
tel. 91 38 22 373
e-mail: festiwalkamien@wp.pl

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal, mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Bank Spółdzielczy w Wolinie
48 9393 0000 0017 0064 2000 0010

Profil MFMOiK:

Profil TMZK:

Profil MFMOiK w Kamieniu Pomorskim:

Profil Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

© 2021-2022 Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone | Wykonanie: Daniel Michalak