Piątek, 5 sierpnia 2022 r.

Wykonawcy:

Michał Kocot – organy

Bartłomiej Nizioł – skrzypce

W programie:

Noty biograficzne:

Andrzej Białko ukończył studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie organów prof. J. Grubicha. Był laureatem I miejsca na konkursach organowych w Rzymie, Bydgoszczy i Gdańsku. Koncertował na festiwalach organowych w Polsce i w Europie, Libanie, a także obu Amerykach. Jako profesor zwyczajny prowadzi klasę organów w Akademii Muzycznej w Krakowie, a także w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Wł. Żeleńskiego w Krakowie. Był prorektorem Akademii Muzycznej w Krakowie w kadencji 2016–2020. W 2000 wykonał na koncertach w Krakowie i Wrocławiu wszystkie dzieła organowe J.S. Bacha. W swoim repertuarze posiada też komplet dzieł organowych J. Brahmsa, N. Bruhnsa, D. Buxtehudego, C. Francka, F. Liszta i F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, nagrał 25 płyt CD. W 2006 odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Marzena Michałowska jest adiunktem na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonaliła u R. Karczykowskiego, H. Łazarskiej i J. Rappé. Koncertuje w Polsce i za granicą, współpracując z wybitnymi dyrygentami (Ł. Borowiczem, Ch. Hogwoodem, S. MacLeodem, M. Pijarowskim, J. Salwarowskim, S. Stuligroszem, M. Toporowskim) oraz ze słynnymi orkiestrami (Concerto Köln, Czech Virtuosi, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus, Capellą Cracoviensis oraz Arte Dei Suonatori). Jest laureatką wielu nagród (np. w Dusznikach-Zdroju, Warszawie czy Vrable na Słowacji). W dorobku fonograficznym ma 23 albumy płytowe; w 2019 płyta 17TH Century Sacred Music in Wroclaw otrzymała nagrodę International Classical Music Awards.

Orkiestra Kameralna z Prenzlau wywodzi się z założonej w 1954 Państwowej Orkiestry Powiatowej. Siedzibą istniejącego obecnie zespołu kameralnego jest Prenzlau. Działalność orkiestry charakteryzuje przede wszystkim jej uniwersalność: oprócz regularnych koncertów muzyki klasycznej, rozrywkowej i występów kameralnych w Prenzlau zespół występuje często w Niemczech i za granicą, mając na swym koncie koncerty na terenie Danii, Pakistanu, Stanów Zjednoczonych oraz w Belgii, Bułgarii, Holandii, Polsce oraz we Włoszech. Znaczącym tournée zespołu były występy w marcu 2012 w Szwajcarii. Orkiestra brała udział w nagraniach płytowych z muzyką J.S. Bacha, G.F. Händla, J.K. Vaňhala, W.A. Mozarta.

Eugeniusz Kus ukończył studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Swoje umiejętności doskonalił w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz uczelniach w Hadze, Rotterdamie i Wiedniu. Od 1969 do 2005 był kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru Uniwersytetu Szczecińskiego, a od 1984 prowadzi Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova. Występował w całej Europie, Chinach, Brazylii i USA. Uczestniczył jako lektor w seminariach dyrygenckich i warsztatach (m.in. w Bułgarii, Niemczech, Korei Płd. i USA). Wielokrotnie bywał jurorem międzynarodowych konkursów chóralnych, wokalnych i kompozytorskich (m.in. w Chinach, Grecji, Niemczech i Włoszech). W l. 1974–2007 był dyrektorem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Jest dyrektorem programowym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Szczecinie, a od 2018 dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego i Muzyki Kameralnej w Gorizii (Włochy). Jako profesor sztuk muzycznych wykładał w Akademii Sztuki w Szczecinie. Jest odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, srebrnym i złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz dwukrotnie Krzyżem Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
ul. Adama Mickiewicza 34, 72-400 Kamień Pomorski
tel. 91 38 22 373
e-mail: festiwalkamien@wp.pl

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal, mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Bank Spółdzielczy w Wolinie
48 9393 0000 0017 0064 2000 0010

Profil MFMOiK:

Profil TMZK:

Profil MFMOiK w Kamieniu Pomorskim:

Profil Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

© 2021-2022 Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone | Wykonanie: Daniel Michalak