Piątek, 26 sierpnia 2022 r.

Wykonawcy:

Jarosław Tarnawski – organy

Krakowski Kwintet Harfowy

W programie:

Noty biograficzne:

Dominik Łukaszewski ukończył z wyróżnieniem studia na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, w klasie organów (początkowo prof. M. Czajki, a następnie prof. J. Serafina i dr hab. J. Wróblewskiego). Studiował także w Lubece, w Hochschule für Musik we Freiburgu, a następnie w Hochschule für Musik und Theater w Lipsku, kończąc studia z wyróżnieniem. Uczestniczył w wymianie studenckiej na Rice University w Houston (USA). Od 2018 jest doktorantem macierzystej uczelni w Warszawie. Brał udział w kursach mistrzowskich które prowadzili: P. van Dijk, H. Fagius, L. Ghielmi, L. Lohmann, M. Radulescu, W. Zerer. Jest laureatem konkursów organowych w Białymstoku (II nagroda), Poznaniu (II nagroda) i Katowicach (III nagroda).

Krzysztof Jakowicz ukończył z odznaczeniem studia wiolinistyczne we Wrocławiu, Warszawie i Bloomington (USA). Jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 1962 (III nagroda i nagroda specjalna H. Szerynga). Występował z recitalami w Europie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Izraelu; koncertował z takimi orkiestrami jak: English Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, Dresdner Philharmonie, WDR w Kolonii, BSO w Berlinie, Orchestre National de France w Paryżu, a w Polsce: Filharmonia Narodowa, NOSPR, Sinfonia Varsovia. Otrzymał nagrody I i II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Spraw Zagranicznych, a także nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Za płytę z muzyką W. Lutosławskiego uzyskał nagrodę krytyki francuskiej „Diapazon d’Or” (W. Lutosławski powierzył mu polskie prawykonania wszystkich swoich utworów skrzypcowych). Jest laureatem Nagrody Muzycznej „Fryderyk” 1997. Dokonuje wielu nagrań radiowych, telewizyjnych i płytowych dla firm polskich i zagranicznych (jest pierwszym skrzypkiem, który nagrał dla Polskiego Radia wszystkie sonaty i partity J.S. Bacha). Jako wykładowca jest związany z uczelniami w Warszawie i Osace.

Jakub Jakowicz studiował w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie pod kierunkiem swojej ojca, Krzysztofa. Był również ostatnim uczniem T. Wrońskiego. Jako nastolatek na zaproszenie K. Pendereckiego wystąpił w Krakowie, wykonując jego Capriccio per violino e orchestra pod batutą J. Maksymiuka. Koncertował na całym świecie, w tym z renomowanymi orkiestrami, m.in. Filharmonii Narodowej czy Concerto Köln. Współpracował z takimi dyrygentami, jak A. Duczmal, J. Kaspszyk, K. Kord, J. Krenz, M. Minkowski i A. Wit. Jako kameralista od lat tworzy skrzypcowy duet z ojcem, a od 2000 – duet z pianistą B. Bednarczykiem. Jest członkiem Zehetmair Quartett, z którym nagrał nagrodzoną „Diapason d’Or” płytę z utworami B. Bartóka i P. Hindemitha. Jest laureatem pierwszych nagród konkursów skrzypcowych w Lublinie, Wattrelos (Francja) i Takasaki (Japonia). Od 2004 wykłada na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie.

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
ul. Adama Mickiewicza 34, 72-400 Kamień Pomorski
tel. 91 38 22 373
e-mail: festiwalkamien@wp.pl

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal, mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Bank Spółdzielczy w Wolinie
48 9393 0000 0017 0064 2000 0010

Profil MFMOiK:

Profil TMZK:

Profil MFMOiK w Kamieniu Pomorskim:

Profil Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

© 2021-2022 Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone | Wykonanie: Daniel Michalak