Piątek, 24 czerwca 2022 r.
KONCERT INAUGURACYJNY

Wykonawcy:

Karolina Karkucińska – organy
Maciej Wota – ograny

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego
ppłk Marcin Ślązak – dyrygent
Soliści:
Andrzej Wiśniewski – tenor
Jan Kierdelewicz – bas/narrator
Katarzyna Soja – narracja

W programie:

Noty biograficzne:

Józef Serafin ukończył z odznaczeniem studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Bronisława Rutkowskiego i prof. Jana Jargonia (1968), oraz w Hochschule für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Antona Heillera. Jest laureatem pierwszych nagród m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Warszawie (1967) i Międzynarodowym Konkursie Organowym w Norymberdze (1972). Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, a także w USA, Kanadzie, Japonii i Kazachstanie. Pełni funkcję kierownika międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej w Kamieniu Pomorskim i Leżajsku, oraz międzynarodowego festiwalu młodych organistów Juniores Priores w Sejnach. Był jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych (m.in. Praga, Norymberga, Paryż-Chartres, Moguncja, Gdańsk). Profesor klas organów Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie (od roku 2018 r. profesor honorowy tej uczelni) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. W 2016 r. otrzymał od papieża Franciszka medal Pro Ecclesia et Pontifice.

Polish String Quartet Berlin istnieje od 2002 r., składa się z polskich muzyków – członków orkiestry Deutsche Oper z Berlina. W ciągu dwóch dekad zespół występował z koncertami w Niemczech, Norwegii, Polsce oraz we Włoszech. W repertuarze oprócz kanonu dzieł największych polskich kompozytorów XX wieku (K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, W. Lutosławskiego, T. Bairda, K. Pendereckiego, K. Meyera, H. M. Góreckiego) posiada utwory mniej znanych twórców – takich jak I. Waghalter czy J. Nowakowski. Z inicjatywy kwartetu w 2012 r. powstało w Berlinie Europejskie Forum Muzyki Polskiej, którego honorowym prezydentem został Krzysztof Penderecki. W ramach Forum zespół  realizuje wieloletni projekt „Poland Abroad”, prezentując muzykę kompozytorów polskich działających  na obczyźnie, takich jak A. Tansmann, Sz. Laks, A. Panufnik, A. Czajkowski, P. Moss czy W. Szalonek. W 2019 r. za płytę z utworami I. Waghaltera, K. Rathausa oraz I. Strasfogla kwartet otrzymał nagrodę Deutsche Kritiken Preis, a w 2020 r. nominację do Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.

Biuro Organizacyjne Festiwalu:

Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej
ul. Adama Mickiewicza 34, 72-400 Kamień Pomorski
tel. 91 38 22 373
e-mail: festiwalkamien@wp.pl

Osoby chcące wesprzeć finansowo Festiwal, mogą wpłacać środki na konto:

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej
Bank Spółdzielczy w Wolinie
48 9393 0000 0017 0064 2000 0010

Profil MFMOiK:

Profil TMZK:

Profil MFMOiK w Kamieniu Pomorskim:

Profil Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu “Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

© 2021-2022 Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej. Wszelkie prawa zastrzeżone | Wykonanie: Daniel Michalak